Paveikslas „Šėlstantis Žirgas II ( Tašunka Vitko , Crazy Horse)”
2020 metai
Kadangi oglalų karo vadas Tašunka Vitko nemėgo nieko, kas baltųjų, abejojama, ar yra išlikęs bent vienas autentiškas jo portretas. Bet neblėstant susidomėjimui, kurio susilaukia ši legendinė asmenybė, įvairiuose šaltiniuose pasirodo skirtingos nuotraukėlės su tariamu, ar tikru jo atvaizdu. Dažniausiai tai tikrai tik tariamas atvaizdas - pavyzdžiui yra įrodyta, kad asmuo, kuris dažniausiai pateikiamas, yra ne jis, bet kartu kovojęs hungpapų vadukas Be Kaklo ( No Neck). Tai dar gerai, kad bent bendramintis, bet apmaudžiausia, kad paplitęs kitas neva Šėlstančio Žirgo atvaizdas, iš tiesų yra žmogus, tiesiogiai prisidėjęs prie buvusio savo vado nužudymo - skautas Mažasis Didžiavyris ( Little Big Man)...
Orientyras iš ko galima atpažinti Šėlstantį Žirgą - tai revolverio šratų padarytas randas . Šūvis iš arti, kurį paleido pavydus jo mylimosios vyras Nėra Vandens (No Water), pataikė į viršutinį žandikaulį netoli nosies. Dėl to šiaip malonios išvaizdos Šėlstantis Žirgas, turėjo kiek bauginančią veido išraišką. Dar reiktų pasakyti, kad vardas Šėlstantis Žirgas , ar tiksliau verčiant - Jo arklys pašėlęs - neturi nieko bendro su Tašunkos Vitko charakteriu, bet tai buvo paveldėtas vardas, nes tuo vardu buvo ir tėvas,ir senelis... Gimęs 1842 metais prie Republikan upės Nebraskoje, berniukas turėjo šviesiai pilkus banguotus plaukus, šviesoką odą, buvo vadinamas Garbaniumi. Buvo tylus, užsisklendęs visą gyvenimą. Niekada nešoko, nedainavo, nesipuošė erelio plunksnomis. Jo kaip neprilygstamo kario, vadinamo vienu didžiausiu karių istorijoje, karjera prasidėjo globojant dėdei Humpui (Kuprai). Be to, būdamas paauglys ir medituodamas Juoduosiuose kalnuose, jis regėjo mistinę viziją, kurios metu jam buvo pranešta, kad priešo kulkos jo nepalies.
Tašunkos Vitko išvaizda bendrais bruožais žinoma iš amžininkų atsiminimų, netgi iš pagal juos sukurto piešinio. Tačiau pastaruoju metu intriga sustiprėjo, nes paskelbti du atvaizdai, kurie galbūt yra autentiški. Nors vadas visaip vengė fotografuotis, vis tik dviem atvejais jis galėjo būti nufotografuotas. Pirmas atvaizdas labai neryškus, o Tašunka Vitko jame labai jaunas Jis datuojamas 1868, Fort Larami derybų metu. Kitas atvaizdas galėjo būti padarytas tada, kai iškart po jo būrio kapituliacijos ir atvykimo į Fort Robinsoną, jam, kaip vadui, buvo pasiūlytas skautų seržanto postas. Jame matome išvargusio, bet labai atkaklaus veido vyrą su randu skruoste.
Be to tinklapiuose prancūzų kalba pasirodė dar pora taurios išvaizdos indėno nuotraukėlių. Jis gyslotose rankose laiko taikos pypkę, apsirengęs gana aukštą statusą atspindinčiais rūbais, abiem atvejais kitokiais. Nuotraukų kokybė prasta, tad pasakyti, ar vyras turi randą šalia viršutinės lūpos, sunkoka. Tačiau charakteriu jis primena Tašunka Vitko, o fotografijos būtent taip ir įvardintos. Gal juose tikrasis Crazy Horse, o gal būt tai jo tėvas? Tad nutapęs šio vyro portretą, pavadinau jį Crazy Horse II. Prieš kelis metus nutapytas tegul bus vadinamas Crazy Horse I.