VIDMANTAS JAŽAUSKAS

Menininkų reitingai

Autorius: Vidmantas Jažauskas
Paskelbta 2023-11-15

  Bandymai reitinguoti meną vyko ir matyt toliau vyks. Populiariausia jų rūšis yra rinkti žymiausių arba geriausių dailininkų dešimtukus. Paliekant nuošalyje tuos, kurie dar gyvi ir tęsia kūrybą, imant dėmesin tik klasiką, tokių rinkimų favoritais dažniausiai tampa Leonardo, Monet ir van Gogh. Taipogi dažnai figūruoja Mikelandželas,  Rembrantas, Goja, Sezanas, Pikasas, Matisas. Labai galimi kandidatai į dešimtuką yra Diureris, Rafaelis, Rubensas, van Deikas, Velaskesas, Halsas, El Grekas, Ticianas, Vermejeris, Breigelis, Boshas, Botičelis, Delakrua, Klimtas, Gogenas ir kt. Tai populiarūs, gerai žinomi ir daugelio mėgstami autoriai.

  Egzistuoja  ir įskaitiniais taškais grindžiamas,  vadinamasis artfacts.net reitingavimas, kuriame galima matyti įvairovę - tiek stilių, tiek epochų. Jo viršūnėje Varholas ir Pikasas, kultinės avangardo figūros. Tam, kad patekti į šį sąrašą,  reikia būti aktyviam meno rinkose, bet nebūtinai aukščiau esančiųjų darbai brangesni už kitų kolegų darbus. Čia labai svarbu kokioje galerijoje ir kokių autorių kompanijoje tavo darbas buvo parodytas. Ir ką gi, iš lietuvių autorių aukščiausiai pakilęs J. Mekas. Kokiu būdu jis tai padarė,  lieka neaišku.  Nepamenu nei vieno jo kūrinio, kuris būtų palikęs ryškesnį įspūdį.  Tame sąraše  M.K. Čiurlionis figūruoja, bet yra užgožiamas eilės jaunų lietuvaičių,  apie kuriuos publika dažniausiai nėra nieko girdėjusi. Tokie tad paradoksai,  kalbantys apie tai, kad meno reitingavimas yra keblus dalykas.  Nors galerininkai ir orientuojasi į vardus, bet nieko keisto, kad vardus susikūrusiųjų kūryba neturi gyvybės. Tai jau nieko nestebina ir galbūt nebėra niekam įdomu,  kadangi meno rinką valdo pinigai.

  Ir štai koks kuriozas - pasirodo, kad šiame pasaulyje viskas įmanoma; spauda pranešė, kad neseniai Prancūzijoje surastas laikytas dingusiu Čimabuės darbas. Rastas jis buvo pagyvenusios moters virtuvėje virš viryklės. Jo kaina 25 mln eurų, nes yra nepaprastai reikšmingas meno istorijoje... Galbūt tai simboliškas įvykis,  kuris sako,  kad tikro meno nereikia ieškoti reitinguose. Iš kitos pusės,  vis dėlto egzistuoja amžinos vertybės.