Andersas Zornas - genijus iš švediško kaimo
Autorius: Vidmantas JažauskasPaskelbta 2018-11-07
Jis buvo tapytojas, akvarelistas, skulptorius, grafikas ir fotografas, neramios dūšios žmogus, apie kurį rašomos knygos ir kuriami filmai.
Prieš šimtą metų Andersas Cornas buvo laikomas vienu iš didžiausių savo kartos dailininkų pasaulyje. Jis gimė pačiame Švedijos viduryje esančiame Moros miestelyje, ten pat ir mirė, tačiau dižiąją gyvenimo dalį dailininkas praleido keliaudamas po įvairias šalis. Jo žmona Ema pasirūpino, kad jos vyro palikimas būtų išsaugotas – šiandien Moroje galima aplankyti Corno muziejų-kompleksą (Zornmuseet), kurį sudaro dailininko dirbtuvė, jo paveikslų, graviūrų ir skulptūrų rinkinys, bei jo įsigytų dailės kūrinių kolekcija. Taip pat šio žinomo menininko darbai sutinkami ne viename stambiame pasaulio meno muziejuje. Jo teptukas yra užfiksavęs Švedijos karališkos šeimos narius, net tris JAV prezidentus, neskaitant daugybės anuomet garsių kultūros ir visuomenės veikėjų veidų. Cornas buvo labai darbštus ir produktyvus meistras. Būtent žodžiu ,,meistrystė'' galima apibūdinti artimą akvarelei ir iš akvareliško matymo kilusią jo tapybos techniką.
Atrodo neįtikėtinai lengvai pagauti keliais teptuko brūkštelėjimais šitie tokie gyvi personažai: kostiumuoti įraudę vyriškiai ar ypač pamėgtos vaizduoti tarsi paupio nimfos – jaunos moterys prie vandens. Cornui labai gerai sekėsi perteikti vasaros maudynių nuotaiką: vandens raibuliavimą, šviesos žaismą ant drėgnos odos. Tai Švedija – su savo užburiančia laisve, erdve ir kaimietišku natūralumu. Šalia Strindbergo ir Bergmano dramų joje skamba ir Corno paprasta bei gyvenimiška melodija. Būdamas plačių pažinčių jis yra tapęs ir piešęs ne tik politikus, bet ir A.Strindbergą, M.Liebermaną, o su Džonu Sardžentu jie buvo geri bičiuliai ir varžovai portreto meno srityje. Vienąsyk Cornas pasistengė, kad jo tapytas portretas pranoktų tai pačiai užsakovei Sardžento tapytą portretą. Jis tą galėdavo padaryti neįtikėtinai meistriškai valdydamas teptuką. Kaip ir Sardžentas, Cornas sėmėsi įkvėpimo iš Velaskeso palikimo. O jo plunksna ir rašalu piešti piešiniai savo laisvumu ir net tematika yra artimi Rembrandto grafikos darbams.
Dailininko biografija susiklostė sudėtingai. Jo tėvas buvo vokietis, kuris niekada gyvenime nepamatė ir gal nepanoro matyti sūnaus. Dailininko santykiai su žmona nebuvo geri, jiedu gyveno atskirai didžiąją laiko dalį. Atviras įspūdžiams ir linkęs į svaigalus Cornas nepasižymėjo tvarkingu gyvenimo būdu. Jaunos sodžiaus nimfos palaikė jam kompaniją ir pasitarnaudavo kaip modeliai. Aukštuomenės romanai taip pat nepaliko Corno nuošalyje. Galiausiai alkoholis pakirto šio neeilinio meistro sveikatą.
Šiaip jau Cornas kartais nutapydavo banalių dalykų, man rodos kai kada jį įtakodavo aplinkybės, ar užsakovai, bet kai jo nežabotas charakteris išsiverždavo pilna jėga, jam pavykdavo šedevrai. Be jokios abejonės tai Tapytojas iš didžiosios raidės.
Iliustracijose – Autoportretai, portreto etiudai, užsakyti portretai, mauduolė ir pora piešinių.
KITI STRAIPSNIAI:
Paskutinis van Gogo paveikslas
Autorius: Vidmantas JažauskasPaskelbta 2023-12-03
Kuomet tapyba ir gyvenimas neatsiejamai susipynę, paskutinis paveikslas gali papasakoti daug paslapčių.
Patarimas norintiems būti dailininku
Autorius: Vidmantas JažauskasPaskelbta 2023-11-29
Aš tapiau daug metų, mažiausiai keturiasdešimt. Turiu sukaupęs gan unikalią patirtį, kuri galėtų būti naudinga pradedantiems. Tad - patarimai jiems.
Menininkų reitingai
Autorius: Vidmantas JažauskasPaskelbta 2023-11-15
Ar įmanomas sėkmingas meno reitingavimas?
KAIP GOGENAS TAPO TUO, KUO NETURĖJO TAPTI
Autorius: Vidmantas JažauskasPaskelbta 2023-08-09
Gogenas ir van Gogas - įdomi dviejų menininkų draugystė, o galbūt ir priešprieša 19 a.